Krótkie informacje o wyznaniu chrześcijańskim - prawosławiu. Wykorzystałam je do zajęć w kl. I gimnazjum i do skonstruowania gazetki, która na stałe znajduje się na ścianie salki katechetycznej.
To opracowana metoda projektu dla uczniów gimnazjum przygotowujących się do bierzmowania. Zatytułowałam ją "Hagiografie wskazówką dla współczesnego człowieka". Przedstawiam opis metody, cele, przewidywane efekty materialne i niematerialne, etapy pracy, podaję przykład publicznej prezentacji. W przygotowaniu pomocą służył mi materiał p. Danuty Młyńskiej z SP w Redzikowie, której bardzo dziękuję za inspirację.
Przedstawiam kilka grafik i tekstów, którymi można ubogacić katechezę poświęconą św. M. M. Kolbe, ale również wykorzystać na katechezie. Warto do gazetki dodać zdjęcia zrobione przez uczniów, moi gimnazjaliści uczestniczą w pielgrzymce na zakończenie nauki do Niepokalanowa. Ich fotki to dowód aktywności, ale bardziej - konkretne świadectwo wiary.
Gazetka pod takim tytułem pomogła mi w Misyjnym Tygodniu zainteresować ucz. gimnazjum tematyką misji. Nieduża objętościowo, zawiera modlitwę papieża Benedykta, kilka klipów, jest zaakcentowaniem problematyki i może być inspiracja dla ucz., aby ją powiększyć i wzbogacić.Jak zawsze podaję źródła, z których zaczerpnęłam materiały.
Program czuwania modlitewnego dla uczniów gimnazjum. Zaprezentowałam go po mszy św. niedzielnej i spotkał się z dużą aprobatą. Nie jest długi, zawiera różnorodne wezwania modlitewne podobne do modlitwy powszechnej oraz rozważanie tajemnicy Zwiastowania. W czasie czuwania wyświetlałam prezentację, którą utworzyłam ze zdjęć - adresy fotografii do pobrania podałam w tekście programu. Wymaga to trochę pracy, ale zależało mi na uszanowaniu praw autorskich twórców owych zdjęć.
Polecam test konkursowy dla uczniów pragnących samodzielnie czytać Ewangelię i nie lękających się wyzwań. Test zawiera pytania z odpowiedziami do wyboru, tekst z lukami do uzupełnienia oraz pytania otwarte. Przygotowałam go z myślą o moich uczniach w gimnazjum, ale przyda się i dla starszej młodzieży szkół podstawowych.
Materiały do wykorzystania na gazetkę ścienną oraz do katechezy. Podaję źródła internetowe wykorzystanych fotografii i cytatów z kazań ks. Jerzego Popiełuszki. Sprawdziłam u siebie - młodzież chętnie włączyła się w rozmowę na temat aktualności nauki ks. Jerzego. Polecam dla gimnazjów!
Zestaw materiałów - grafika i teksty - do wykorzystania na gazetkę w sali katechetycznej i nie tylko. Wszystkie pobrane z internetu materiały mają podane źródło. To ważne, bo ucząc młodzież tworzenia bibliografii załącznikowej, kształtujemy postawę szacunku wobec prawa autorskiego, tu nie tylko pisanego, ale również wirtualnego.Tekst tytułowy warto wykonać wielkimi literami z kolorowego papieru.
To krótka synteza, jak zorganizować konkurs plastyczny z religii na terenie szkoły. Przedstawiam kolejność działań i sposób dokumentowania. Proponuję konkurs dla gimnazjum związany z kościołem - parafialnym, ulubionym, najważniejszym w miejscu zamieszkania.
To mój dziennik zajęć dodatkowych, związanych z przygotowaniem ucz. gimnazjum do bierzmowania. Łącznie 36 godzin lekcyjnych. Nie wliczyłam tu spotkań poświęconych egzaminowaniu, więc tych godzin może być więcej. To moja propozycja na zagospodarowanie tzw. kartowych godzin. Uczniów podzieliłam wg parafii, ale podział może być podyktowanym np. zainteresowaniem ucz., wg alfabetu... w mniejszych grupach łatwiej rozmawia się na tematy związane z wiarą.
To jest strona listy wyników: strona 5 z 8.