Scenariusz napisany na podstawie bajki A. Grzelak "Cukierki" przeznaczony jest dla dzieci klas 0 -III. W przystępny dla dzieci sposób porusza problematykę kontaktów z obcymi osobami oraz narkotyków. Może być wstępem do rozmowy z dziećmi na temat tego typu tematy. Przedstawienie wystawiłam z klasą V, która też wiele skorzystała z treści zawartych w bajce.
Celem zajęć jest przypomnienie sylwetki Maryi i rozbudzenie w dzieciach chęci naśladowania jej. Jako metody aktywizującą użyłam artykułu prasowego, który dzieci piszą w trakcie zajęć. Zadanie angażuje dzieci, a rezultaty są zazwyczaj pozytywnie zaskakujące i dla nauczyciela i dla uczniów.
Jest to konspekt katechezy, na której dzieci mają okazję przyjrzeć się po kolei przymierzom, które zawierał Bóg z ludźmi i uzmysłowić sobie, że nowe Przymierze jest najdoskonalszym z nich. Lekcja opiera się głownie na pracy z fragmentami Biblii. Wykorzystuję ten konspekt w starszych klasach SP, ale myślę, że nadaje się również dla gimnazjalistów.
Celem katechezy jest pogłębienie w uczniach przekonania o Bożej miłości i miłosierdziu, przypomnienie przypowieści i synu marnotrawnym oraz utrwalenie warunków dobrej spowiedzi. Katecheza przeznaczona dla klas IV-VI SP.
Po szeregu katechez na temat Biblii w kl. IV SP proponuję powtórzenie wiadomości w formie gry planszowej. Gra niesamowicie aktywizuje uczniów, również tych, do których trudno dotrzeć na lekcji. Może być wykorzystana również w klasach starszych.
Cele zajęć: przekazanie wiadomości na temat genezy uzależnień, refleksja nad postawą wobec uzależnionych, ukazanie, że alkohol i narkotyki godzą w wolność człowieka, nauka asertywnego odmawiania, ukazanie możliwości dobrej zabawy bez korzystania z używek.
Przedstawienie Męki Pańskiej, łatwe w wykonaniu, a mocno przemawiające do wyobraźni i serca. Wystawiłam je z uczniami klasy IV SP, ale myślę, że nadaje się również dla starszych uczniów.
Rzucamy kostką na każdej lekcji. Dzieci chętnie wykonują zadania zapisane na ściankach kostki. Kostka pomaga im zmobilizować się do zrobienia czegoś dobrego w ramach otrzymanego zadania.
W większości szkół spotkania wigilijne mają miejsce jeszcze w Adwencie. Proponuję więc zamiast tradycyjnych jasełek scenariusz będący refleksją nad historią ludzkości oczekującej na Mesjasza. Ma on formę montażu słowno-muzycznego z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej opartej głównie na zdjęciach z Betlejem. Spektakl wystawiłam z dziećmi ze szkoły podstawowej, zyskał bardzo pozytywny oddźwięk. Może być wykorzystany również dla młodzieży.
To jest strona listy wyników: strona 1 z 1.