Artykuł na temat formacji katechetów ukazanej w Dyrektorium. To krótkie kompendium o tym, czym jest formacja i dlaczego jest tak ważna dla katechety i osób, które katechizuje. Artykuł ten to moje dzielenie się wiedzą i wszystkich, którzy będą z niego korzystać proszę o uszanowanie mojego autorstwa. Może się przydać zwłaszcza młodym nauczycielom religii, którzy są na etapie studiów.
Propozycja łamigłówki do rozwiązania przez dzieci i dorosłych. Wrzucony do specjalnej skrzynki kupon konkursowy, wylosowany przez Ks. Proboszcza to wybranie laureata zabawy. Spotkanie warto połączyć ze wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Takie kolędowe karaoke należy oczywiście uzgodnić z Ks. Proboszczem i przygotować nagrody.
To zestaw 20 pytań z odpowiedziami do wyboru. Przygotowany z myślą o przybliżeniu młodzieży Pisma Świętego. Gimnazjaliści mieli miesiąc na zapoznanie się z Rdz w czasie prywatnej lektury; w szkole w czasie 40 min. odpowiadali na pytania. Stopień trudności zróżnicowany, ale test nie sprawia większego kłopotu uczniom.
Jest to program oparty o twórczość ks. J. Twardowskiego. Przygotowany dla gimnazjum, zawiera refleksję modlitewną oraz sceny z życia młodych ludzi. Pomiędzy poszczególne fragmenty warto wpleść kolędy i pastorałki, w ilości zależnej od umiejętności i chęci uczniów.
To scenariusz katechezy dla kl. II gimnazjum. Cele zgodne z podręcznikiem metodycznym "W drodze do Emaus". Katechezę ubogaciłam przykładami wyjaśniającymi sens miłości i różne jej praktyczne oblicza. Pod koniec zaproponowałam refleksję modlitewną, która sprawdza się wśród moich uczniów.
To scenariusz katechezy przygotowanej dla kl. III gimnazjum poruszającej problematykę VIII przykazania Dekalogu. Cele oparłam na wytycznych podręcznika metodycznego "W drodze do Emaus" i podstawie programowej. Tok zajęć, metoda rebusowa, tekstu z lukami i dylematu są mojego autorstwa.
Program, do zaprezentowania w pierwszą niedzielę adwentu. Zawiera krótkie przesłanie Jana Chrzciciela oraz przypowieść o oczekiwaniu na oblubieńca - przypowieść o pannach mądrych i nierozsądnych. Ukazuje czekanie jako nieustanną gotowość i czujność. Przygotowałam go dla moich uczniów gimnazjum. Dobrze współpracować ze scholą, bo zawiera również propozycje pieśni.
Zestaw pytań z zakresu znajomości Ewangelii wg św. Łukasza przygotowany dla uczniów gimnazjum. Pytania otwarte i zamknięte, tekst biblijny z lukami do uzupełnienia. Konkurs ten to zachęta do poznawania Pisma Świętego przez uczniów.
Plan opracowałam wg podr. metodycznego. Dodałam cel główny każdej katechezy. Przy podawaniu wymagań podstawowych i ponadpodstawowych zastosowałam słownictwo, które pozwala na kontrolę wiadomości i umiejętności ucznia. Przykład: zamiast użytego "wie, zna" - wprowadziłam "recytuje, przedstawia, opowiada". Pozwala to na konkretne określenie czego uczymy na zajęciach. Plan stosuję od 2009/2010 i polecam zaglądającym tu katechetom.
W mojej szkole przygotowano program o świeckim obchodzeniu tzw. święta zmarłych w amerykańskim stylu. Na zakończenie zaproponowałam montaż poetycki, który ukazuje polską religijną tradycję Uroczystości Wszystkich Świętych. Program zawiera wiersze, m.in. ks. J. Twardowskiego i krótkie wyjaśnienie. Dla ubogacenia montażu warto dodać podkłady muzyki instrumentalnej.
To jest strona listy wyników: strona 7 z 8.