Przedstawiam opis jak przygotować audycję "Bożonarodzeniowe anioły". Tekst spektaklu zaczerpnięty z "Biblioteki w szkole", podaję adresy internetowe do wykonania prezentacji uatrakcyjniającej słuchowisko oraz opis jak sama przygotowałam takie jasełka w gimnazjum. To krótki program, łatwy do przygotowania, bo bez konieczności nauki na pamięć przez uczniów. Śpiew i multimedia ubogacają i tworzą klimat.
Przedstawiam materiał na gazetkę: listę ksiąg biblijnych: tytuły i skróty. W czasie omawiania tematów biblijnych w klasie 1 gimnazjum wieszam je na tablicy, tak aby uczniowie często mogli spoglądać. Łatwiej im wtedy zapamiętać, nie tylko nazwy, ale nawet kolejność ksiąg w Piśmie Św. Do tego krótki list zachęcający do czytania Słowa Bożego i cytaty. Warto dodać fotografie nawiązujące do czytania, świata przyrody...
Przedstawiam materiały do realizacji projektu edukacyjnego na temat misyjności Kościoła, naszego udziału w pomocy misjom. Uczniowie tworzą koło wolontariuszy dzieła Adopcja na odległość i dokumentują swoje działania. Podzieleni na zespoły: redaktorzy, multimedialni, informacyjni,, korespondenci wykonują zadania projektu, np: listy w języku angielskim, gazetki tematyczne, ulotki do rozdania w kościołach, wywiady z wolontariuszami itd. Praca uczniów trwa od listopada do czerwca.
Przedstawiam ulotkę przygotowaną do rozłożenia w kościele w ramach prowadzenia akcji informacyjnej na temat Adopcji na odległość. Krótko - o naszych wolontariuszach, szczegółowo o propozycji dla każdego - włączeniu się w Adopcję. Wszystkie materiały pobrałam z oficjalnej strony, o czym oczywiście informuję w ulotce.
Przedstawiam moją tzw. kartę uwag do aktualizowanych co roku planów wynikowych nauki religii w gimnazjum. Proste i praktyczne, dają mi możliwość wprowadzenia zamian podyktowanych np. przez Władze Kościelne lub na prośbę rodziców. Czasem w natłoku obowiązków zapominamy o takim dodatku, który może ułatwić nam katechetom pracę.
Przedstawiam system oceniania z nauki religii w gimnazjum. Aktualizowałam go na potrzeby bieżącego roku szkolnego. Może stanie się dla kogoś podpowiedzią, pomocą. Wśród zadań dodatkowych zwracam uwagę m.in. na przygotowanie i prowadzenie nabożeństw roku liturgicznego, wykonanie i omówienie gazetek dekoracyjnych, zaprezentowanie referatów itd.
Przedstawiam materiały do realizacji projektu edukacyjnego w gimnazjum. Tytuł główny nawiązuje do Programu Duszpasterskiego na Rok Wiary. Kilka problemów szczegółowych o różnym stopniu trudności - odnajdą się w nich również tzw. słabsi uczniowie. Umiejętność tworzenia prezentacji multimedialnej, wykorzystywania zasobów internetu, fotografowania i przenoszenia zdjęć oraz opanowanie stresu przez wystąpieniem publicznym - to podstawowe wymagania.
Przedstawiam instrukcje dla ucznia i kontrakt - materiały do realizacji projektu o parafiach uczniów. Forma prezentacji multimedialnej sprawdza się w moim gimnazjum, a dodatkową zaleta jest większa frekwencja uczniów i ich rodziców na nabożeństwach majowych, kiedy to jest publiczny pokaz ich pracy. Dziękuję p. Danucie Mlyńskie z SP w Redzikowie, która była inspiracją dla mnie.
To katecheza w całości mojego pomysłu. Wykorzystałam w niej film z serii: Biblijna lekcja religii, do którego linki podaję w bibliografii oraz fragm. audycji: Katechizm podręczny, również podaję, gdzie ją znaleźć. Przygotowana dla gimnazjum, jako pomoc w przybliżeniu uczniom radości spotkania z Bogiem kochającym w sakramencie spowiedzi oraz ukazująca trudny dla wielu nastolatków sakrament pokuty i pojednania jako konkretną pomoc dla człowieka.
Przedstawiam deklarację stworzoną razem z uczniami. Jest pomocna przy tworzeniu kola wolontariuszy dzieła: Adopcja na odległość. Dołączam deklarację wysyłaną do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, który przyjmuje zgłoszenia do Adopcji.
To jest strona listy wyników: strona 2 z 8.