Rok świętego Pawła zmierza ku końcowi, ale postać Apostoła Narodów warto przypominać często. Ta krótka prezentacja pomogła mi zapoznać z nim szóstoklasistów, ale nie tylko dla nich jest przeznaczona. Zawiera krótki życiorys zilustrowany najbardziej znanymi obrazami przedstawiającymi świętego Pawła oraz mapki jego podróży apostolskich.
Postać błogosławionego Piera Giorgio Frassatiego nie jest zbyt popularna wśród dzieci i młodzieży. Prezentacja multimedialna jest jedną z metod, dzięki której pewne treści najszybciej trafiają do młodego człowieka. Wykonałam prezentację o Frassatim, zgodnie z zaleceniem podręcznika metodycznego do programu poznańskiego (klasa VI), aby pokazać tego radosnego młodzieńca jako człowieka błogosławieństw. Pracuję w szkole podstawowej, ale myślę, że materiał może się przydać również na innych poziomach edukacyjnych.
Staram się dzielić z moimi uczniami moją pasją jaką są arcydzieła malarskie. Biblia jest często ich inspiracją i źródłem. O patriarchach i innych ważnych postaciach ze Starego Testamentu opowiadam moim uczniom w IV klasie szkoły podstawowej - a takie opowiadanie zilustrowane obrazem staje się często po prostu przygodą. W prezentacji wykorzystałam wiele obrazów Gustava Dore; niesamowitego ilustratora Biblii oraz innych bardziej i mniej znanych twórców.
Krótkie przedstawienie "W domu Wielkiego Brata" napisałam na Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II - obrońca godności człowieka. Przedstawiali je uczniowie klas szóstych, ale z powodzeniem mogą go też zaprezentować gimnazjaliści. Temat nauczania Jana Pawła II o godności człowieka jest dość trudny do przedstawienia, więc przedstawienie jest krótkie.
Prezentacja zawiera ilustracje najbardziej znanych wydarzeń biblijnych w interpretacji wybitnych artystów. Służyła mi jako pomoc do tematu "Świadectwa kultury chrześcijańskiej" w klasie VI SP (podręcznik "poznański"). Może służyć jako pomoc nie tylko na katechezie. Służy korelacji religii ze sztuką. Może być wykorzystana zarówno w starszych klasach szkoły podstawowej, jak i klasach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Temat zgodny z podręcznikiem "poznańskim" dla klasy VI "Uświęceni w Duchu Świętym". Realizacja tematu o Maryi w ten sposób pozwala na wprowadzenie treści związanych z ogólną wiedzą o kulturze. W pliku zamieszczam prezentację o ikonach (jak powstawały, jakie mają znaczenie), która była wykorzystana na lekcji. W prezentacji jest położony na ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Można wykorzystać przy innych maryjnych tematach.
To jest strona listy wyników: strona 1 z 1.